PRÁCE S NĚKTERÝMI BYLINAMI VE DRUHÉ POLOVINĚ LÉTA

PRÁCE S NĚKTERÝMI BYLINAMI VE DRUHÉ POLOVINĚ LÉTA

Ani během letošního horkého a suchého léta se práce bylináře nemůže zastavit, a tak vám nabízím pár fotek sbíraných bylin - mateřídoušky, zlatobýlu, brutnáku.

Mateřídouška  obecná místy hojně roste v severních částech Oderských vrchů, kde na nás vždy čekají krásně voňavé nafialovělé trsy této jemné a kouzelné bylinky. Při sušení  rychle schne a práce s ní je velmi příjemná. Doporučuji pít čaj z mateřídoušky všem, a to od těch nejmenších až do pozdního věku. Ona totiž působí jemně na dýchací orgány a zažívání a umí si poradit i s chronickými a zastaralými věcmi. Na dýchací cesty je skvělá kombinace mateřídoušky s lipovým květem, sedmikráskou a šípkem - rozpouští různé usazeniny a hleny, pročišťuje, osvěžuje a dodává vitalitu. Velmi vhodné i při chřipkách a nachlazeních. Tento čaj je navíc velmi chutný, takže vaše ratolesti vám jej budou pít bez většího přemlouvání...

Zlatobýl kanadský se dá od srpna nasbírat na mnohých místech, roste totiž hojně a je nepřehlédnutelný. Při sběru doporučuji seřezávat horní část s květenstvím v délce do 30-40 cm a to v době, kdy začíná kvést , aby květy nebyli narezavělé. Schne taktéž velmi dobře, příjemně voní a já jej přidávám do ledvinového čaje, taktéž do Domácího čaje na dobrou pohodu, do čaje na podporu hubnutí a taktéž do čaje na čištění lymfy. Mám za to, že se účinky vyrovná zlatobýlu celíku, kterého v přírodě bohužel ubývá. Zlatobýl působí jemně na ledviny  a močové cesty, čistí je, působí dezinfekčně a protizánětlivě, vhodný je i při problémech s prostatou,  při dně a pod., zvláště  v kombinaci s vrbovkou, březovým listem, kopřivou, vřesem, tuženíkem a truskavcem / viz můj čaj na čištění - ledviny a močové cesty /.

Brutnák lékařský si pěstuji na zahradě, mladý krásně voní za okurkami, má duté stonky a hodně vody, proto pomalu a špatně schne, je proto dobré sušit pouze listy bez hrubých lodyh. Taktéž pozor - usušené listy mohou jemně píchat, mají totiž spousty jemných chloupků - jehliček. Krásně a uhrančivě kvete a výborně působí na játra i žlučník, taktéž pomáhá na oběhový systém, doporučuji používat v kombinaci s jinými vhodnými bylinami / viz můj univerzální čaj na zažívání a čaj na srdce s a krevní oběh /.

Nakonec vám ještě nabízím fotku ručně nastříhaných lístků a květů  kontryhele obecného a listů vinné révy. Věřte, že naplnit tak šetrně zpracovaným materiálem celou banánovku / krabici od banánů / je práce na týdny. Ale výsledek za to stojí...

Podzim máme za dveřmi, meteorologové předpovídají prudké ochlazení, tak si nezapomeňte nachystat teplejší oblečení, po tak dlouhém a horkém létě to bude výrazná změna pro nás všechny. 

Prozatím se s vámi loučí a příjemný vstup do podzimních dnů přeje

PODPIS1

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení