O NÁS

banner-eupatoria-O-NAS

Léčivým rostlinám a všemu kolem nich se věnuji téměř třicet let. Vše vzniklo nenápadně ještě v době, kdy jsem s rodinou bydlel na Východním Slovensku. Při svých toulkách nádherně divokou přírodou Slovenského Rudohoří jsem si kromě jiného začal všímat i různých rostlin. Když jsem postupně zjistil z příslušné literatury, že některé z nich jsou i léčivé, zaujalo mne to. Postupně jsem začal pronikat do jejich tajů, ony se mi za to odvděčovaly tím, že pomalu odhalovaly svá tajemství, a tak vznikla láska, která nám vydržela dodnes.

S bylinami si těch necelých třicet let docela rozumím, ještě v roce 1993 jsem v Nitře  absolvoval fytoterapeutický kurz u RNDr. G. Nagye, viceprezidenta Společnosti pro alternativní medicínu na Slovensku. Mnohé informace o léčivých rostlinách se sice dají najít v příslušné odborné literatuře, mám však za to, že to podstatné se získá až léty každodenním kontaktem, pozorováním i laskavým přístupem. Ppokud nepřistupujeme k přírodě pyšně a nadutě, ale naopak s jistou dávkou pokory a úcty, odvděčí se nám nejen hojnou úrodou…

Chci zde zdůraznit, že nejsem léčitel, ale „pouze obyčejný pracovitý bylinář“ , který se za tu dobu  při každodenním kontaktu s léčivkami něčemu přiučil a mnohé naučil, a taktéž se naučil naslouchat potřebám lidského těla a duše. Nejsem tedy nějaká „rychlokvaška“, co nyní vycítila, že se na bylinách dá rychle vydělat a třeba i zbohatnout, žiji nyní a působím v oblasti, kte dříve působil známý bylinář Pavel Váňa / Novobydžovsko /, a je mi ctí bylinářství v této oblasti dále propagovat a učit lidi jednoduchosti a trpělivosti v pěstování a užívání léčivých rostlin.

Je mi tudíž docela smutno, když vidím, jak se to celé posouvá nesprávným směrem, jak se i tato oblast komercionalizuje, a jak mnozí nadšenci všech možných „nových“ směrů / kteří by sami neměli trpělivost ani v klidu zasít a sklidit obilí pro svoji vlastní obživu... / umí ve své horlivosti a pro vlastní nenasytnost pošlapávat to, co vznikalo po staletí a je dědictvím mnoha generací.

Druhou samostatnou kapitolou jsou „legitimní polobozi“, tzv. lokajové doby, kteří mají pochybnou a přechodnou moc vše regulovat, zasahovat do všeho a upravovat dle nařízení vymyšlenými kamarády svých kamarádů. Samozřejmě to vše ve svůj prospěch ( kdo máš srdce otevřené, jistě porozumíš ).

Výsledkem jsou legislativní paskvily, které nás údajně chrání před nepoctivými a nepoctivosti. Ano, je to pravda, různých léčitelů těla a duše je dnes jako much ve stáji, a skutečně pracovitých, statečných nepoměrně méně, problém však je , že se věci řeší paušálně a byrokraticky.

Doporučuji si však dávat pozor i před kšeftaři s bylinami, kteří mají perfektně zpracované eshopy, používají manipulativní marketing a desítky přesvědčivých argumentů, proč zrovna u nich nakoupit je to nejlepší. Současně mají ceny násobně vyšší, než za jaké je možné si uvedené byliny nakoupit třeba u mne anebo u jiných seriozních prodejců. Dej si milý čtenáři tu práci, seber i rozum do hrsti a nedej se obalamutit lákavými nepůvodními obrázky a výkřiky o zázračných účincích anebo vyjímečnosti toho kterého přípravku. Většinou jde o vyhozené peníze.Neboť překupníků a pseudoobchodníků je mnoho, těch co poctivě pracují v potu tváře, stále méně...

Všechny nabízené čajové směsi jsou mým originálem a jsou namíchány dle mých letitých zkušeností, přitom jsem si vědom, že na podobné zdravotní problémy lze připravit i jiné kombinace bylin

( vyjímkou je bylinná směs NÁPOJ LÁSKY, složení jsem převzal od známé slovenské bylinářky paní Thurzovové ). Taktéž foto – obrázky nabízených produktů jsou naše, tzn. že odpovídají realitě – jsou to skutečné fotografie našich prodávaných produktů a výrobků.

Co se týká samotných bylin, tak z velké části si byliny umíme sami vypěstovat ( např. lnice květel, divizna, sléz maurský, měsíček, mateřídouška, měduňka, dobromysl, benedikt, chrpa, vlčí máky, aj ), mnohé také nasbírat ve volné přírodě ( např. hloh, černý bez, podběl, lípa, mařinka vonná, kontryhel, třezalka, zlatobýl, kopřiva aj. ), tzn., že jsou povětšinou z vlastních zdrojů. Velmi důležitá je i skutěčnost, že si vše sušíme POUZE PŘIROZENÝM ZPŮSOBEM / bez umělých rychlosušáren /, ručně stříháme, mícháme a balíme. Jedná se tudíž o velmi citlivý přístup, který přinese velkou kvalitu a zachová obsah účinných látek.

Jednodruhové bylinky i namíchané čaje mají tudíž zachovanou charakteristickou a jemnou původní vůni a chuť. Ve směsích jsou rozpoznatelné jednotlivé kousky bylin, každá z nich má svoji typickou barvu po uschnutí, nejedná se v žádném případě o žlutohnědošedavou jednotvárnou směs bylin usušených uměle a zpracovaných strojově.

Bylinky po uschnutí stříháme zahradnickými nůžkami / a věřte že je to velká dřina a vyžaduje to také velkou trpělivost, než se takto např. nastříhá papírový pytel tvrdé třezalky... /.

Uvadlé listy vybraných jednodruhových bylin dokonce stříháme ručně pouze kombinovanými nůžkami / např. listy maliníku, ostružiníku, kopřivy, smetánky, podběle, vinné révy /, to už vyžaduje spoustu času a námahy, ale výsledek za to stojí – jedná se o proužky příslušných bylin té nejvyšší možné kvality.

Naše práce stojí tudíž na citlivém zacházení při sběru, sušení a ručním zpracování a balení. Mám své pomocníky, které jsem zaučil, jak co mají dělat, a samozřejmě na ně dohlížím. Je radost s nimi pracovat a je to i velké dobrodružství.Tímto jim i veřejně děkuji, bez nich bych to nedal.

Místo krásných obalů a obrázků vám tudíž nabízím produkty, u kterých jde především o obsah a za kterými stojí poctivá práce od brzkého jara až do konce podzimu.

Pozemky na pěstování bylin vyživujeme 1x za dva roky koňským hnojem, v zimě poprášíme vše popelem ze spáleného dřeva a dřevěných briket, nepoužívám žádná jiná „půdní dochucovadla“, bez dotací hnojiv, bez dotací z Bruselu.

Z důvodu, že není možné vše zvládnout pěstovat ( lidské kapacity) a nasbírat ( ne vše u nás roste ) i já některé byliny nakupuji ( např. lapačo, eleuterokok, kotvičník, ostropestřec, citronová tráva ). Z celého objemu bylin je to cca 20 %. Mám za to, že např. kotvičník dovážený z Bulharska je velmi kvalitní a navíc jej mohu nabízet za rozumnou cenu.

Závěrem chci zdůraznit, že užívání bylinných čajů je užitečné hlavně jako prevence, mnohé byliny se mohou používat i dlouhodoběji / např. lípa, meduňka, mateřídouška, maliník, ostružiník aj. /, při již vzniklých zdravotních potížích doporučuji konzultaci s vašim osobním lékařem, je také třeba mít na vědomí, že bylinky účinkuji pomalu, což vyžaduje trpělivost, jejich účinky jsou však komplexní, bez vedlejších účinků. Často dobře pomohou při chronických onemocněních. Jsou však případy, kdy je užívání bylin zbytečné a je třeba je řešit např. nutnou operací anebo užíváním příslušných léků . Nepohrdejme tedy moderní medicínou.

Vážím si lidského pokroku a vydobytků vědy, pokud se využívají rozumně v souladu s Božím záměrem a vůlí. To je třeba zkoumat a doptávat se Stvořitele samotného, ce je jemu libé, příjemné a zpětně i nám prospěšné. Nehoňme se však za každou cenu za falešnými pozlátky dnešní moderní doby, učme se milovat své bližní a všímat si jejich potřeb. Nezapomínejme, že svět je rozdělený a v obilí vždy poroste i plevel. Jednou však přijde čas žně a oddělování, to je naše naděje, ke které se upírejme skrze víru a naplňujme láskou.

Aby bylo jasné, osobně se ostře vymezuji proti všemu falešnému čarování, duchaření, věštění, astrologií, horoskopům a mystice, tomu co je dnes tak moderní, ale i zhoubné. Pravdu těžko najdeme v lifestylových časopisech. Spasitelná a smysluplná víra je založena na Věčném Božím Synu Ježíši Kristu a jeho vykupitelském díle na Golgotě. Vše nadto je nános zbytečnosti a vede do záhuby. A to nikomu nepřeji.

A ještě slovo k dekoracím: snad potěší Vás a především naše nejmenší. Všechny jsou plněny kvalitními sušenými  a jemně drcenými bylinkami, bez přídavku vonných olejů. Mám za to, že především rodina různých medvídků přivodí úsměv na nejedné tváři. Nechť najdou nový domov právě u Vás.

PODPIS

 

O-NÁS-bylinář-na-zahradě-se-slézem O-NÁS-bylinář-na-zahradě-se-slézem1