ČERVEN: SBĚR BYLINEK

NA SBĚRU BYLINEK

třezalky, sušení podbělových listů a kontryhelu

v červnu začíná kvést královna léčivých rostlin třezalka tečkované / tak jako je řepík lékařský jejich králem... /.
Kdo ji ještě nesbíral a chtěl by to zkusit, doporučuji sbírat pouze mladé, ve stonce hezky zelené rostliny, které právě rozkvétají anebo jsou v plném květu.
My jsme se k kolegyní Danielou vybrali na sběr na velkou příkrou stráň po vykáceném lese v Oderských vrších blízko Vítkova. Sbírali jsme celý den a tak večer na nás přišla únava ale i vnitřní radost a uspokojení z odvedené práce.
Jak říká klasik: " lepší než dělat politiku..."


Na druhý den jsme pro změnu sbírali podbělové listy, kdy je třeba vybírat mladé a čisté listy bez skvrn. My je sušíme víceméně pouze v jedné vrstvě a vyrovnané / jinak mohou snadno hnědnout /a ještě nedosušené ručně stříháme na proužky, které v průduškovém čaji pro malé i velké vypadají velmi působivě. Podobně ručně stříháme i listy maliny, listy ostružiny aj. Je to velmi náročná a zdlouhavá práce, vyžaduje trpělivost a lásku k bylinám.
Kontryhel sbíráme ve stejné lokalitě / v nížinách moc neroste, více se mu daří v podhůří a na horách /. Na jaře je nádherný, jeho listy jako lehce vykrajované sukénky vyrůstají v trsech a brzy je následují natě s jemnými žlutozelenými květy / odtud i název "kontryhel žlutozelený "/. Sušíme jej ve svazečcích i volně na kartonech, schne rychle a bez problémů.


Těším se na nové výlety - lovy do přírody a na další dobrodružství s bylinkami.


Hezký den přeje

PODPIS1

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení